link holding place-do not remove

MSCA Division Map

Click on the map image below to enlarge:

Click on a Division Name below to view a list of all School Districts in that Division:

CENTRAL

EAST SUBURBAN

LAKE AREA

MINNEAPOLIS

NORTHEAST

NORTHWEST

SOUTHEAST

SOUTHWEST

ST. PAUL

WEST CENTRAL

CENTRAL

Back to top

ACGC
Aitkin
Albany
Alexandria
Annandale
Becker
Belgrade-Brooten-Elrosa
Benson
Bertha-Hewitt
Big Lake
Braham
Brainerd (Inset map)
Brandon
Browerville
Buffalo Lake-Hector-Stewart
Buffalo-Hanover-Montrose
Cambridge-Isanti
Central Schools
Dassel-Cokato
Dawson-Boyd
Delano
Eagle Valley
East Central
Eden Valley-Watkins
Elk River
Evansville
Foley
Glencoe-Silver Lake
Hinckley-Finlayson
Holdingford
Howard Lake-Waverly-Winsted
Hutchinson
Isle
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Kimball
Lac Qui Parle Valley
Lester Prairie
Litchfield
Little Falls
Long Prairie-Grey Eagle
M.A.C.C.R.A.Y.
Maple Lake
Melrose
Milaca
Minnewaska
Montevideo
Monticello
Mora
New London-Spicer
Ogilvie
Onamia
Osakis
Paynesville
Pequot Lakes
Pierz
Pillager
Pine City
Pine River-Backus
Princeton
Rockford
Rocori
Royalton
Rush City
Sartell-St. Stephen
Sauk Centre
Sauk Rapids-Rice
St. Cloud
St. Francis
St. Michael-Albertville
Staples-Motley
Swanville
Upsala
Verndale
Watertown-Mayer
Willmar (Inset map)

EAST SUBURBAN

Back to top

Centennial
Chisago Lakes
Columbia Heights
Forest Lake
Fridley
Hastings
Inver Grove Heights
Mahtomedi
Mounds View
North Branch
North St Paul-Maplewood-Oakdale
Roseville
South St. Paul
South Washington County
Spring Lake Park
St. Anthony-New Brighton
Stillwater
West St. Paul-Mendota Hts.-Eagan
White Bear Lake

MINNEAPOLIS

Back to top

Minneapolis

LAKE AREA

Back to top

Anoka-Hennepin
Bloomington
Brooklyn Center
Burnsville-Eagan-Savage
Eastern Carver County
Eden Prairie
Edina
Farmington
Hopkins
Lakeville
Minnetonka
New Prague Area Schools
Orono
Osseo
Prior Lake-Savage Area Sch.
Richfield
Robbinsdale
Rosemount-Apple Valley-Eagan
Shakopee
St. Louis Park
Waconia
Wayzata
Westonka

NORTHEAST

Back to top

Barnum
Carlton
Chisholm
Cloquet
Cook County
Cromwell-Wright
Crosby-Ironton
Deer River
Duluth (Inset map)
Ely
Esko
Eveleth-Gilbert
Floodwood
Grand Rapids (Inset map)
Greenway
Hermantown
Hibbing (Inset map)
Hill City
International Falls (Inset map)
Lake Superior
Littlefork-Big Falls
McGregor
Mesabi East
Moose Lake
Mountain Iron-Buhl
Nashwauk-Keewatin
Nett Lake
Northland Community Schools
Proctor
St. Louis County (Inset map)
Virginia
Willow River
Wrenshall

NORTHWEST

Back to top

Ada-Borup
Badger
Bagley
Bemidji (Inset map)
Blackduck
Cass Lake-Bena Schools
Clearbrook-Gonvick
Climax-Shelly
Crookston
East Grand Forks
Fertile-Beltrami
Fisher
Fosston
Goodridge
Greenbush-Middle River
Grygla
Kelliher
Kittson Central
Lake of the Woods
Lancaster
Laporte
Mahnomen
Marshall County Central Sch.
Nevis
Norman County East
Norman County West
Red Lake
Red Lake Falls
RLCC – Oklee
RLCC – Plummer
Roseau
So. Koochiching – Rainy River
Stephen-Argyle Central Schools
Thief River Falls
Tri-County
Wadena-Deer Creek
Walker-Hackensack-Akeley
Warren-Alvarado-Oslo
Warroad
Waubun-Ogema-White Earth
Win-E-Mac

SOUTHEAST

Back to top

Albert Lea
Alden-Conger
Austin
Belle Plaine
Blooming Prairie
Blue Earth Area Schools
Byron
Caledonia
Cannon Falls
Chatfield
Cleveland
Dover-Eyota
Faribault
Fillmore Central
Glenville-Emmons
Goodhue
Grand Meadow
Hayfield
Houston
Janesville-Waldorf-Pemberton
Jordan
Kasson-Mantorville
Kenyon-Wanamingo
Kingsland
LaCrescent-Hokah
Lake City
Lanesboro
LeCenter
Leroy-Ostrander
Lesueur-Henderson
Lewiston-Altura
Lyle
Mabel-Canton
Maple River
Medford
N.R.H.E.G.
Northfield
Owatonna
Pine Island
Plainview-Elgin-Millville
Randolph
Red Wing
Rochester (Inset map)
Rushford-Peterson
Southland
Spring Grove
St. Charles
St. Clair
St. Peter
Stewartville
Tri County United
Triton
United South Central
Wabasha-Kellogg
Waseca
Waterville-Elysian-Morristown
Winona Area Public Schools
Zumbrota-Mazeppa

SOUTHWEST

Back to top

Adrian
Bird Island-Olivia-Lake Lillian
Brewster
Butterfield-Odin
Canby
Cedar Mountain
Comfrey
Edgerton
Ellsworth
Fairmont Area Schools
Fulda
G.F.W.
Granada-Huntley-East Chain
Hendricks
Heron Lake-Okabena
Hills-Beaver Creek
Ivanhoe
Jackson County Central
Lake Benton
Lake Crystal-Wellcome Memorial
Lakeview
Luverne
Lynd
Madelia
Mankato
Marshall
Martin County West
Milroy
Minneota
Mountain Lake
Murray County Central
New Ulm (Inset map)
Nicollet
Pipestone Area Schools
Red Rock Central
Redwood Area Schools
Renville County West
Round Lake
RTR
Sibley East
Sleepy Eye
Springfield
St. James
Tracy Area
Truman
Wabasso
Westbrook-Walnut Grove Sch.
Windom
Worthington
Yellow Medicine East

ST. PAUL

Back to top

St. Paul

WEST CENTRAL

Back to top

Ashby
Barnesville
Battle Lake
Breckenridge
Browns Valley
Campbell-Tintah
Chokio-Alberta
Clinton-Graceville-Beardsley
Cyrus
Detroit Lakes
Dilworth-Glyndon-Felton
Fergus Falls
Frazee-Vergas
Hancock
Hawley
Henning
Herman-Norcross
Lake Park-Audubon Schools
Menahga
Moorhead (Inset map)
Morris
New York Mills
Ortonville Area
Park Rapids
Parkers Prairie
Pelican Rapids
Perham-Dent
Pine Point
Rothsay
Sebeka
Ulen-Hitterdal
Underwood
West Central Area
Wheaton Area Schools

All Divisions

CMSCA President

Daniel Fischer

Central

Brainerd High School

702 South 5th Street
Brainerd, MN 56401
Phone: (218) 454-6200
daniel.fischer@isd181.org

ESSCA Co-President

Jessica Siler

East Suburban

Centennial High School

4707 North Road
Circle Pines, MN 55014
Phone: 763-792-5016
jsiler@isd12.org

ESSCA Co-President

Lisa Horowicki

East Suburban

White Bear Lake Area Schools

3551 McKnight Rd.
White Bear Lake, MN 55110
Phone: (651) 773-6226
lisa.horowicki@isd624.org

LACA President

Sarah Kortuem

Lake Area

Boeckman Middle School

Farmington, MN 55024
Phone: (651) 460-1400
skortuem@gmail.com

Northeast President

Jillian McGee

Northeast

Moose Lake School District

413 Birch Ave
Moose Lake, MN 55767
Phone: (218) 485-4834
jillian.mcgee@isd97.org

NMSCA President

Leah Kent

Northwest

Crookston High School

402 Fisher Ave
Crookston, MN 56716
Phone: (218) 281-2144
leahkent@isd593.org

SEMSCA President

Tina Barness

Southeast

Houston Public Schools-
-Minnesota Virtual Academy

306 W Elm St
Houston, MN 55943
Phone: (507) 896-5323
tina.barness@hps294.us

SWMSCA President

Amanda Frank

Southwest

GFW High School

North Cottonwood Street
Winthrop, MN 55396
Phone: (507) 207-2292
amanda.frank@gfwschools.org

St Paul President

Keela Kuhlers

St. Paul

St Paul Public Schools-
-St Paul Music Academy

27 Geranium Ave
St Paul, MN 55117 651-
Phone: (651) 744-8222
keela.kuhlers@spps.org

WCSCA President

Jamie Nelson

West Central

Lake Park / Audubon High School

PO Box 479
Lake Park, MN 56554
Phone: (218) 238-5915
jjnelson@lpa.k12.mn.us